Посветеност, истрајност и решителност – Стојан Поповски

Мојата спортска приказна и кариера започнува многу одамна (далечната 1990-та година), на 6 годишна возраст се запишувам во пливачкиот клуб „Студент“. Како поминуваа месеците и годините сфатив дека во овој спорт можам да бидам конкуретен што и го покажав на неколку локални натпревари. Позитивен пресврт и голем мотив беше интернационалниот пливачки митинг во Ноис (Германија) каде на само 9 години освоив две сребрени медали со одлични резултати во дисциплините 50м. делфин (37,85сек.) и 50м. слободно (35.76сек.). Потоа следуваа и многу победи и титули како најдобар поединец во категории млади, стари пионери и кадети каде најдобрите резултати ги постигнав во дисциплините на 200м / 400м / 1500м слободно како и 50м / 100м / 200м. делфин.

Паралелно со пливањето секогаш бев љубител на велосипедизмот а уште како дете бев зависник од адреналин, па качувањата на падините на Водно ги користев само за да можам да уживам во брзите спуштања надолу, нормално без за тоа да знаат моите родители бидејќи сето тоа почна кога немав полни 10 години со челичен велосипед од 20кг. без никаква суспензија.

Следуваше период на голема и долга стагнација во пливањето, сите мои врсници и конкуренти почнаа да ме поминуваат скоро на сите натпревари, физички беа доста помоќни, веќе оформени спортисти за таа возраст, а јас некако останав назад, низок по раст, килограмите и покрај посветеното тренирање се таложеа, а и со постигнатите резултати во тие години некои тренери мислеа дека нема ни да мрднам нагоре од проста причина што периодот на стагнирање траеше веќе со години. Па се чудеа како наоѓам мотив толку посветено да тренирам и максимално да се оддавам на секој тренинг без оглед што резултатите ни малку не одеа кон подобро. Можеби тука некаде сфатив дека таа негативна страна на тапкање во место ме направи исклучително психички посилен во однос на сите мои врсници, а исто така и од оние постарите, бидејќи имаше пливачи кои со многу помалку стагнирања многу брзо се откажуваа, а мене тоа ми беше само мотив плус што во понатамошната триатлон кариера, слободно можам да кажам, дека и до ден денешен е моето најслино оружје. Оружје благодарение на кое сум успевал да победувам и големи трки и да правам резултати во периоди кога можеби и не сум бил толку физички спремен за тие натпревари. Психата е едно големо чудо кога ќе можеш барем малку да ја запознаеш, а уште поголемо кога ќе почнеш да ја користиш. Годините стагнација како и таложењето на килограмите ме мотивираа веќе и посериозно да поминувам километри со мојот велосипед и да почнам и со рекреативно трчање. Требаше уште некоја година посветеност во таа природна борба со мојот организам и потоа настана онаа добитна комбинација, голема физичка спремност со минимална процентуална застапеност на масно ткиво во организмот.

bike-riding-on-triathlon

За триатлонт од секогаш знаев како спорт, но никогаш не помислив дека некогаш ќе се бавам, уште помалку па дека долги години ќе бидам и национален шампион. Тогашните медиумски покритија не нудеа многу, единственото нешто што беше достапно беа само некои годишни ретроспективи од големи натпревари, светски и континентални првенства, а јас секогаш бев воодушевен на нивната психофизичка спремност и моќ.

swimming-on-triathlon

Во 2002 година дознав дека и во Македонија постои триатлон федерација која организира натпревари кои се бодуваат за националните ранг листи, дури и дека имаме триатлон репрезентација која веќе зад себе има и официјални настапи на меѓународни натпревари. Бев импресиониран и веднаш одлучив да се пријавам. Во 2003 година се одлучив да настапам, освен моето пливачко искуство, влегов во нешто сосема ново и како да претчувствував дека тоа е вистинскиот спорт за мене. Како јуниор бев најдобро рангиран, а вкупно го освоив 3-то место. Тоа беа импровизирани делници во кои, ако може така да се каже, некако повеќе шанса се даваше на велосипедистите и атлетичарите. Бев изненаден од бројот на учесници, а и од топлината на луѓето инволвирани во организацијата на тие натпревари, како и од стручниот тим на раководството на чело со основачот на триатлонот во Македонија, Ѓорги Кузмановски. Човек кој има премногу направено за овој спорт во нашата земја, а беше и мој тренер.

Од тогаш па натаму започнувам со сериозни тренинзи, со насочени програми кои ми донесоа да станам 16 години последователно апсолутен национален шампион. Покрај националните титули и настапите на националните првенства во триатлон и дуатлон вкупно остварени натпревари овие години веќе го надминува бројот 100, од кои преку 40-тина европски и светски купови, балкански првенства, 4 европски и 4 светски првенства.

triathlon-macedonia

Секоја завршена трка е драга на свој начин, покрај убедливите победи на националните првенства би ги издвоил константните добри резултати на сите балкански првенства на кои сум учествувал, секогаш во најдобрите 5 триатлонци во елитна категорија, победа на европскиот куп на Малта на мали земји, сребрен медал на интенационалниот триатлон куп на Ада Циганлија во Белград, 30 место на светското првенство во Будимпешта (Унгарија), 19 место од 84 натпреварувачи на европскиот и светски куп во Аланија (Турција),  29 место од 73 натпреварувачи на европскиот премиум куп во Лимасол (Кипар) итн. Во 2004-та година на европскиот куп во Сапанџа (Турција), се запознав со селекторот на бугарската триатлон репрезентација, Емил Стојнев кој го забележа квалитетот и резултатите иако бев само 1 година во овој спорт и несебично ми понуди соработка, тренинзи, програми, тренинг кампови во секое време со нивната репрезентација, која во основа ја има познатата стара добра и сурова руска школа, нешто што ми беше од огромно значење и големо искуство не само спортско туку и животно.

Како минуваа годините резултатите беа забележани и од „Македонскиот Олимписки Комитет“ кој несебично ме помагаше и промовираше во потенцијален олимспики кандидат за Лондон 2012, а во соработка со „Олимпсики Комитет (ИОК)“ и „Светската Триатлон Федерација (ИТУ)“ станав и интернационален стипендист заедно со уште само 7 триатлонци, селекција направена од вкупно 94 апликанти од целиот свет врз основа на постигнати резултати на претставници од мали земји. Кратко потоа бев пратен на 3 месечни професионални подготовки во Соединетите Американски Држави, во тренинг центарот и базата на Американскиот национален триатлон тим во Колорадо Спрингс. Тоа беше едно поинакво функционирање и друга димензија на професионално усовршување кое се базираше на многу анализи и усовршување преку најсовремени методи во сите три спорта. Целото тоа искуство со врвни стручњаци, тренери, доктори, нутриционисти, психолози, физиотерапевти, спортисти кои функционираат професионално на највисока нога е нешто кое не ви помага само во спортот туку и надвор од него, ве прави богата и стабилна личност која има основа да се носи со разни предизвици и во приватниот живот, како полесно да се справувате со разни кризи, падови и други несакани ситуации, нешто кое колку и да сте материјално моќен едноставно не можете да го купите со пари.

Од пред неколку години одлучив да се пренасочам и во т.н долги триатлони или познати во јавноста како „IronMan“. Целта ми е моја спортска кариера која веќе влегува во својата 30-та година да ја заокружам со најдобар резултат и во овие делници, поточно да бидам единствен македонец кој ги има постигнато најдобрите резултати во се што негува триатлонот, тргнувајќи од спринт делници, олимписки триатлон (резултати и рекорди кои се уште не се срушени), па се до „IronMan“. Показател дека тоа можам да го направам се веќе постигнатите резултати во „Half IronMan“ делниците кои претставуваат и најдобри резултати, а исто така имав и два обиди и во најдолгите делници кои за жал беа неуспешни, првиот поради технички проблем, вториот поради повреда на задната ложа. Ситуација која ме натера добро да размислам, да се стабилизирам и физички и психички и да пробам да направам повторен обид да дојдам до саканата цел. Верувајте жртвата е огромна, енергијата, финасиите одат во друга димензија, сепак е спорт кој е многу скап, еден од најскапите по вложување во опрема по авто-мото спортовите.

Сето тоа сите години наназад без поддршка на моите родители ќе беше невозможно, тоа се огромни суми на пари кои прашање е на време кога ќе згаснат доколку се нема спонзори, нешто кое кај нас оди многу тешко, да не речам е невозможна мисија. Родителите ми беа не само главни спонзори туку и логистика на секој можен начин за што сум им бескрајно благодарен, најмногу поради тоа што сум се изградил во стабилна личност на која и се пружило шанса да има многу животни лекции, многу убави моменти и спомени, премногу пријателства и многу искуства во многу земји низ светот.

Од пред неколку години како фамилијарен човек исто така имам и голема поддршка од мојата сопруга на која често и кинам нерви особено кога „исчезнувам“ и долго ме нема дома, како и од мојата ќерка која иако има само 2 и пол години веќе ми е главна поддршка скоро на сите „indoor“ тренинзи кои ги обавувам за време на зимскиот период од првата до последната секунда.

Дополнителна отежителна околност е и тоа што во нашата земја да си дозволите да се бавите со било каков спорт потребно е да работите, бидејќи и до симболични суми за материјална поддршка патот е многу трнлив, па така и во мојот случај работам две работи за да можам да егзистирам и да се надевам на 1 или 2 старта во годината нешто за некој кој брка резултат, а не завршување на трка за подвиг е навистина смешно и инфериорно особено што целата моја спортска кариера сум ја поминал професионално, натпреварувачки со голем број на стартови и желба и жед за натпревар со светски имиња. Односот кон тренинзите е крајно професионален но со самото тоа што немате доволен број на натпревари кои претставуваат најдобар тренинг, автоматски сте и натпреварувачки надвор од ритам. Голем проблем претставува и опоравокот од тешките и долги денови помината во тренинзи. Доколку некој пред некоја година ми кажуваше дека опоравокот и времето за одмор ќе ми бидат потешки дури и од самите тренинзи и покрај тоа што сум одличен менаџер со време ќе го направев луд, но биле сосема во право.

running-on-triathlon

Покрај триатлонот и сите негови пропратни елементи, како дипломиран филолог, предавам германски јазик и исто така од неодамна сум тренер во триатлон клубот „Triogy“ и веќе три години сум селектор на македонската триатлон репрезентација. Голем љубител сум на моторите и со тоа успевам некако да ги задоволам моите адреналински потреби. Пасија ми се и авионите и како несуден пилот од дете летам на домашни симулатори

И на крај можам да кажам дека сето ова и покрај тоа што е многу голема жртва, кога некогаш се враќам години наназад често сум немал време ниту сила да можам секојдневно да се дружам и да излегувам, но за тоа воопшто не сум се покајал ама ниту еднаш од проста причина што ми се пружеле многу прилики да запознавам многу луѓе, да прошетам низ многу земји и делови на светот, нешто кое со секојдневно излегување и журкање би било невозможно, па затоа во ниту еден момент не сум се покајал. Напротив повторно би го избрал истото. Чувството кое ве обзема откако ќе се искачите на највисокото место на пиедесталот или направите резултат кој со години за генерации останува недостижен и за него многу други тренираат и се стремат да го подбрат е чувство за кое вреди да се тренира и вложува, не би можел со зборови да го опишам. Најдобро е кога се доживува на свој грб.

Токму затоа во можеби во најдобрите години за овој спорт, спорт кој бара исклучително голема спортска зрелост и психичка и физичка во наредните години ќе се обидам да направам се како и секогаш до сега да направам најдобар резултат и во онаа најдолга триатлон делница, „IronMan“ потоа слободно да можам да се „пензионирам“.

motivation-bike

Автор Стојан Поповски

logo-beyond-the-results

Од другата страна на авантурата! – Владимир Вуксановиќ

42 лета и зими планетава ме трпи и помага да се најдам во прашањето што мајка барам кога газам врз неа и уште многу поинтересното: Како и зошто сум дошол? На страна oд тоа со биолошкиот процес на креирање и создавање. По убедување сум човек, а по професија дете (или обратно беше?). Со двете се гордеам. Моите пробуваа да ја доближат природата до мене, на многу начини. Секој викенд надвор, во природа. Секое лето на море, без телевизор, секако. Зимото беше за скијање-рекреативно.

Еден од моментите кои беа пресвртнина кај детево, нешто околу 16тото лето, беше Аеро Клуб-от. Денес пробувам да им доловам на студентите дека, со тие тукушто наполнети 16 лета на планетава, Ѓоре (инструкторот) нè пушти да „лашираме“ -прв самостален лет, без инструктор во кабината. За денешните родители, кои се (сме) резултат на блесавава транзиција на Балканов, не е баш сфатливо, дека на тие години, нивните деца можат сами да летаа. Нo, за воља на вистината, можат, само треба да им се побуди интересот, да им се дозволи и секако да се најде вистинскиот даскал, во кој ќе имаш доверба. Којзнае како му било на нашиот даскал, кој требаше да направи одлука за да летаме самостојно (сем, што косата му побелуваше се повеќе, со секоја група на обучени пилоти).

Аеро клубот беше, медиум кој ми дозволи да ја запознаам планината. Првото престојување на Чеплес, еден од моите денешни пријатели, ми посочи теорија: -„Бидејќи првпат доаѓаш на планинарење, една од двете опции ќе ти го насочат односот кон планината. Првата: нема повеќе никогаш да дојдеш на планина. Втората: планината ќе биде дел од тебе, засекогаш!“ Теоријава, премина во доказ! Од тој ден па наваму, Водно-Матка премина во добро утро. Спиевме во планинарски дом Јелак а скијавме на Шапка. Кога ќе работеше „церипашино“, со скии до Јелак, беше како да одиме во хотел. Кој знаеше тогаш дека тоа се викало фрирајд скијање. Првиот маунт бајк ми го украдоа. Вториот, „маста“ му ја извадив на планина. Првите трки во спортска ориентација, моунт бајк и триатлон ги учествував за да пробам да се натпреварувам. Но, се натпреварував со самиот себе, не со другите.

Планината мотивираше. На Мон Блан бевме со жена ми, Виле. Спиењето во Валот, на 4400 метри ми е највисоко спиење (имаше невреме на спуштање). Методски постапивме, преноќивме, се засолнивме. Нешто се случува на висина. Можеби е до воздух, или едноставно напорот за до врвот, во комбинација со природата и  друштвото, но секако остава траги врз човекот. Така беше и тој пат на Мон Блан. Една заверка во нашиот животен тек се направи. Двајцата сме, (всушност сега сме тројца), сеуште со мислите кон планината.

И сега што. Следеше една мала пресвртница. Почнав да печалам плата на Факултет за физичко образование спорт и здравје (станав даскал на факс). Кога си платен/а да пренесеш информација од типот: на каков начин „другите“- а не јас (мислам на студентите, идните даскали), треба да ги доближат спортски активности, но и авантури во природа, кон деца и возрасните,  димензијата е четврта. Бара менување на аголот, на перцепција. Треба да мислиш 2 (најмалку) чекора, пред нештата да се појават. На 32 години, една од околностите беше таква, да мораше сам да водам група од 50тина студенти на настава по планинарење на Солунска глава. Четири дена, три вечери во шатори. Втората вечер на Горна Бабина. Редовна настава беше тоа, со години работена на факс. Претходно сум учествувал многу пати како коорганизатор. Но сега треба сам да бидам водач.- И? Ќе можеш сам? – Секако. Со возрасни, полнолетни студенти одам! НО, професијата вели, НЕ Е МЕТОДСКИ. Така и беше, поканив неколку професионални водачи во планина, и уште неколку приправници водачи. Имавме и лекар во тимот. Повеќе глави е еднакво на „тим“. Вистински одбран тим за тие 4 дена е еднакво на фамилија. Авантурата (обуката на студентите) може да почне.

Кога почнав да тренирам кошаркари, тенисери, фитнес ентузијасти, фудбалери, влегов како да сум лаик. Читав се од почеток, мантрав наутро, пред тренинг, попладне после тренинг, навечер пред спиење. – Ама чекај сега, ти како даскал на факс, треба да ги знаеш работите за тренинзиве, нели?- Секако, не! Ги дознавав кога почнав да работам. Формалното образование, прави да имаш основни познавања во тренирањето, но апликацијата на теоријата во пракса е нешто сосем друго. По 20тина години, како тренер, сеуште не ги знам вистинските рецепти за тренинг. Но, мислам дека знам каде да ги пронајдам, кога ќе затребаат. А не ги знам од причина, што процесите се во постојано менување. Секој клуб, секој спортист/ка, секоја индивидуа е независна, уникатна. Нема ист спортист/ка, нема ист пристап. Теоријата е само едната страна, од познавањето. Можеш да водиш тренинг и додека грицкаш семки, од џеб. Но не за долго. За подолго, останува оној тренер/даскал, кој се надоградува, за разлика од оној што знае се!- Ма дај…! Па каков опоравок е тоа? Опоравок на психата, на мислите. Опоравок на душата од постојаниот притисок и трчање кон топката. – Ама нели на фудбалерите тоа им е професија. – Точно, но моментално. Не забораравај дека и на фудбалерите првата професија, од раѓање, им е да се деца!

Искуствата се менуваа, особено кога на светов дојде Аја, ќерка ни. Незаменливо искуство. Сега не си даскал, платен за да сработиш, па можеш и на пауза да отидеш, ако треба. Сега си во супер мод на даскал – родител. Во тој период почнав повеќе да се дружам и соработувам со сноуборд клубот Полар (и сеуште, со ќеф, ептен). И сега спортистите се деца, но во услови и на -15 целзиусови, во услови кога треба да ги учиш да скијаат (или бордаат), а да ги пазиш од други скијачи на патеките. Па било заледено, па рабниците на скиите не биле наоштрени. Па им се јаде, па им се оди во тоалет. Ама на другите 5, им се скија, платиле бе за да скијаат! Па, правиш пауза, па маливе прво нарачуваат топло чоколадо, а ти менуваш кај келнерот за пилешка чорба. Па имаш лелекање, објаснување за нивните права, да јадат и пијат што сакаат и слични реални заклучоци. Но не попушташ, оти знаеш дека повеќе ќе заврши работа чорбата или пицата, од колку топлото чоколадо.  Па се прашуваш дали си тренер или родител, на 50 деца одеднаш. И после сето тоа, истите дечиња, први се запишуваат на следниот камп (зимски/летен) и нарачуваат чорба, бидејќи научија дека е убава (не заради тоа што е здрава).- Па, има уште, ама ај за следното кафе.

Текстов, (колку и да делува „форестгамповски“) го пишував со цел да се препознаат даскалите, тренерите, педагозите, они кои треба да ги заразат децата и младите со природата, со планината, морето, со реките или со рекреацијата (и спортот)…со авантурата (животот) која треба да е примамлива, достапна, полна со самоинцијатива, несекојдневна, исполнета со ендорфин, но најповеќе БЕЗБЕДНА. Безбедност од секој аспект, треба да е првата мисла за сите а особено за они кои водат групи или ја приближуваат природата до останатите. Оние кои имаат можност да тренираат други. Газењето по земјата, треба да биде преку авантура, но со почитување на системот! Системот кој како прво правило го има значењето на поимот „безбедност“. За да се воспостави овој систем, треба да се погледне и од другата страна на авантурата!


Автор: Владимир Вуксановиќ

Човек полн со живот / После сѐ постои утре – Петар Георгиевски – Камиказа

Во нашево секојдневие, многу ретко може да се наиде на луѓе кои се постојано насмеани и кои без оглед на случувањата од секојдневието, прават свесен избор да останат такви. Доколку сте некој кој трча и го правите тоа наутро – сигурно бар еднаш имате наидено на Петар Георгиевски – или Перо Камиказа. И сега, без да продолжам со објаснување во оваа реченица, сигурна сум дека повеќето од вас – бар оние кои се фанови на искрената позитивност, добија насмевка на лицата. Сите имаме различни задоволства. Ако гледаме површно, Перо има многу работи кои го прават среќен… Перо има колекција на гитари, Перо вози мотор, точаци, Перо е целосно посветен на спортот… но, како добар познавач на Перо ќе кажам едно – најголемото задоволство на Перо е животот. Кога денот ми почнува со случајна Перо-средба на Кеј, знам дека ќе биде добар ден во кој имам свртено бар еден значаен муабет. Во прилог, дел од од еден од нашите значајни муабети.

Статистика на истрчани трки: 75 полумаратони, 3 маратони, една 60 км ултра и уште неколку локални трејл и не-трејл трки. Во последно време – натпреварувач на локалниот дуатлон, со цел да се сврти кон триатлонот.

Никогаш не сум сакал да трчам должини, а не па маратони; да возам точак, а камо ли па да пливам. Сакав и уживав во практикување на брзински трки на 100 и 200 метри, скок во далечина, разни боречки вештини, кајак и што уште не. Никогаш не бев “дугопругаш”. Сѐ сакав одма и сега… арно ама… Им се смеев на Водно на типови облечени во велосипедска опрема и со тоа шпринтериците кога ќе влезеа во дом – пусти јас, сега исто изгледам. Е Перо бе, никад не реци никад. Уште па и шпринтериците ми се бели, ха, ха, ха. Сѐ што нејќев да правам ми се случи. И ај што се случи, него и убаво ми стана.

На 20-ти ноември лани бев физички мртов. Пред тоа, на 3-ти ноември ја завршив локалната дуатлон трка, која ми беше последна таа година. На дуатлонот телото ми ги покажа сите мани, но завршив! Осеќав немир – отидов на кардиолог. Одвај се качував по скали и осеќав огнена топка околу градите. Ми поставија дијагноза: пулмонална емболија со тромбофлебит. Дијагноза со 30% смртност. Во болница, поминав 17 дена од кои неколку дена со просечен пулс 128. Ноќта кога се случи одвојувањето на телото од душата некое време, мојата спортска форма ми го спаси животот – се разбира, со помош на горниот.

Многу често ме прашуваат како почнав со спорт – и се сведува баш на тоа, дека спортот неколку пати ми го спаси животот. Јоско, мојот тогашен доктор, кога влегов кај него ми рече, “Леле, како свиња си се направил”. А таму во чекалната, го слушнаа неколку госпоѓи – кога ме фати еден срам. Имав покачен холестерол поради лоша исхрана и генерална негрижа за себе – а и го враќав првиот голем кредит. Тие три месеци бев пред физички и психички колапс. Ми дадоа многу лекови. И така, полека почнав да пешачам на Кеј. Ме болеше секое мускулче и ковче на телото – секое сабајле и ручек пешачев помеѓу 3 и 5 км. Постепено, почнав и да трчам од канта до канта. Од 120 кг паднав на 99 кг. На втората контрола Јоско ми рече дека полека почнувам да личам на човек. Тогаш му ја вратив кесичката со лекови. Почнав да одам во теретана и тука почнав да ја гледам убавината на дружбата со луѓе во спортска средина. Иако тогаш, сѐ уште бев далеку од мојата 50-та година кога го истрчав првиот полумаратон. Скопски ми беше првиот полумаратон и од тогаш немам пропуштено ниту еден, освен тој што се откажа. Па дури и тогаш, собрав група луѓе и истрчавме полумаратон ревијално. Целата група помина од тогашниот студентски протест – каде ни се придружи и дел од нив. Снаодлив лик, нема што, ха, ха, ха.

Првиот маратон го трчав во Рим и преубаво си поминав. Како и секоја популарна трка, првите 2 км рипав преку луѓе. По неа, трчав во Њујорк – е оваа трка беше апсолутно најубава. Таму крахирав физички. Напорните тренинзи резултираа со стрес фракстура на сакрум. Ми викаа дека не треба да трчам но… без разлика на советите од докторите и со големи болки, сепак, го истрчав.

Откако поминав низ сѐ и сешто, годиниве се научив на понизност. Учам да одморам кога треба и учам да не одам со глава во ѕид. Научив и да уживам во дружбите и сега веќе знам дека дел од големината на сето ова што го правиме како рекреативци е во спортскиот дух и дружбата. Затоа и не слушам музика кога трчам. Сакам да бидам со луѓето, сакам да се поздравам со сите, сакам да споделам енергија. Сакам, доколку можам, на секој кој го поминува мојот пат од пред некоја година да му помогнам и да го охрабрам да си ја постигне целта. Телото што ми го дал Бог мора да го зачувам, бидејќи ќе ми треба за предизвиците – затоа што има уште многу работи што сакам да ги направам.

Тоа што го научив е дека не можеш да му земеш живот на човек полн со живот. И дека после сѐ постои утре.”

За наша среќа и за добрината во Универзумот да извојува уште една победа, остана жив и ни се врати со цело срце и душа. Како ништо да не било продолжи да спортува, советува и љуби. Перо е симбол за тоа колку далеку можеш да стигнеш со позитивен став и со малку повеќе грижа за сите околу тебе. Со Перо делиме слична историја на повреди, а делиме и пасија кон триатлонот и кон музиката… едно време викав дека се наоѓаме за сѐ освен во тоа дека тој многу повеќе од мене сака да вее знамиња. Дури и тука ме победи, бидејќи кога го прашав, со голема леснотија ми одговори: “Љубовта кон мојата земја ме учи да ги сакам и сите останати.”

Бидете како Перо.


Автор: Леана Таќи

Формата и суштината на себеспознавањето – Леана Таќи

Не знам како се почнува текст чија форма и должина, суштина и поента ти се токму ова: бел лист. Исто, не знам како се отвора душата до степен да успееш да му доловиш на секој поединечен читател токму она што сакаш – чисто добронамерно, така што тие би ги избегнале грешките кои ти си ги направил… Јасно ми е дека е скоро невозможна мисија, но ќе се обидам. Можеби ќе детектирате доза на тага во она што го пишувам – и таа се должи само на тоа што конечно си признав дека некои од работиве ги направив малку наопаку.

Сосема несакајќи, мојата вечна желба (како и на секое тинејџерско девојче) да бидам слаба – заврши со бесконечниот пат на себеспознавање. Најпрвин поминав неколку години во гладување и ненормални отскокнувања во килажата, а потоа го открив спортот. Одев на Водно, вежбав пилатес – а бидејќи не сум љубител на спортски активности во големи групи – најмногу вежбав дома. Во животот, знаев дека ме бива за музика… и математика и јазици. Никогаш за спорт. Цел живот ме убедуваа дека сум екстремен анти-талент за спорт. Кога бев на пост-дипломски во Амстердам, гледајќи дека сите трчаат и возат точак, решив дека можеби сакам да го пробам и тоа. И ми се допадна. Не само дека слабеев, туку и почнав да се чувствувам помалку меланхолично, па дури и весело. Се вратив во Скопје – и успевав и покрај ноќните свирки да станувам рано и да двојам бар еден час во денот, 3-4 пати во неделата за спорт.

Во кругот на моите блиски луѓе – не се сеќавам од колку одамна постоеше Дуци, Душко Величковски. Никоја приказна за спортот не може да ми помине без да го спомнам – бидејќи беше најдобриот другар и најдобриот тренер кој некогаш сум го имала. Тој беше мојата вечна инспирација и засекогаш човекот кој ме поттикна посериозно да се занимавам со спорт. Дуци беше првиот Македонски IronMan финишер и не сум сигурна за ова, но мислам дека сé уште го држи Македонскиот рекорд. Гледаше дека трчам и уживам во тоа, знаеше дека повремено знам да отидам на Водно со точак, знаеше дека обожувам пливање… и од време на време ќе ми кажеше: „лелеее ама би ти било лесно во триатлонов тебе, ти сакаш пливање, јас одвај се терам да пливам“. Ме натера 4 недели пред Скопски маратон 2010 да се пријавам на полумаратон, да го завршам солидно како за почетник и да не престанам секоја година да го трчам како мојот АПСОЛУТНО најголем празник во годината, до ден денес. Ме научи и околу тренинзите на сила (strength training, се извинувам за слободниот превод). Тој ме инспирираше и да станам првата жена во Македонија која има завршено 140.6 IronMan настан, во септември 2015 година, на прекрасната Mallorca, Шпанија. Годината пред тоа, завршив еден 70.3 настан во Zell am See, Австрија. Уште веднаш видов дека направив премногу, прескоро. И двата настани ги завршив со повреди кои ме оневозможија да тренирам некој период – па така некако прогресот ми одеше многу споро – а сакав да бидам побрза. Не знаев зошто, само знаев дека сакам. И правев сé повеќе, постојано. Заборавив да се забавувам, мислам дека ја изгубив по пат причината зошто почнав да спортувам. По големиот IronMan се стекнав со повреда на стапалото (3 во една) – и не можев да трчам скоро година и пол. Пливав и возев велосипед. Имав уште една незгода на велосипед. Бев нападната за време на една долга вожња… и веројатно тука некаде почнав да се соочувам со сите овие препреки кои ми доаѓаа на патот. Се сконцентрирав на теговите некој период. Едноставно чувствував потреба да се чувствувам посилно. Целиот овој период, Дуци работеше како тренер на Бали. Со постојани онлајн совети околу храна, тренирање, одмор… Не го слушав, продолжував тврдоглаво по свое. Кога се врати од Бали, почна да ме тренира. Генерално, работевме на сила бидејќи после 7-мата повреда признав дека веројатно тоа ми фали (тогаш сé уште не бев длабоко навлезена во спецификите на женското тело и нутриционизмот, посебно кај жени кои спортуваат).

Лани во мај, еден ден пред Скопскиот маратон, Дуци почина, оставајќи зад себе многу скршени луѓе на кои ќе им недостига засекогаш. Во тој период активно работевме на припреми за мојата следна трка. Бев пријавена на 70.3 IronMan во Словенија, во сетпември 2018 (прва спонзорирана трка во животот, како дел од мојата соработка со Пелистерка и календарот за 2018). Не си дозволив пауза. Поминав 2-3 месеци без ниту еден ден одмор, на диета со многу малку јаглехидрати и во состојба на постојана исцрпеност. Колку повеќе спортував, толку формата ми стануваше полоша. Ги препознавав симптомите на претренираност, но некако не можев да застанам. И веројатно погодувате што реши телото да ми приреди. Се повредив пак. Отидов во Словенија, стартував на трката – но дел од мене знаеше дека таа мисија е осудена на пропаст. Целиот период пред Словенија имав постојани болки. Едноставно почнав со сила да одам на тренинзи. Неколку пати ми се случи да стигнам на базен, да се паркирам, да поседам пола час и едноставно да не можам да влезам да пливам. Или да тргнам да возам точак и за 7 минути да се вратам назад. Или пак да поминам 100 км во болки и екстремно негативно расположение (подоцна сфатив дека ова се многу чести симптоми кај жени кои се бават со овој тип на спортови и се лишат од јаглехидрати во исхраната). Стартував, испливав супер… извозев подобро од претходната година – и не бев задоволна. Сакав повеќе. И во еден момент застанав и едноставно, не можев да почнам да трчам. Сфатив дека се измачувам, дека ја изгубив поентата и дека буквално на никој немам ништо да му докажам. Не можев да разберам зошто се борам со себе. И одеднаш почувствував сé: болката за Дуци, пропаднатата врска, стресот на редовниот живот, стресот околу музиката – во главно целиот стрес кој си го наметнував сама на себе – во постојана трка со тоа што сум и тоа што мислам дека сакам или треба да бидам.

Емотивната болка не се лечи со физички напор. Да, ти станува подобро моментално, но не ги решаваш проблемите. Женскиот организам функционира поинаку од машкиот – не сме послаби, едноставно сме поинакви и ни треба различен тип на тренинг во различни делови од месецот. Диетите се глупост. Секој може да заврши IronMan. Секој може да направи буквално сé што ќе науми. Воопшто не е тешко. Но треба посебна храброст за да си признаеш дека си згрешил и дека ќе треба да почнеш од ново. Потребна е ОГРОМНА храброст за да почнеш да живееш свесно и будно.

Спортот ме научи на БУКВАЛНО сé што сум во моментов. Освен она со себеспознавањето, ме научи на дисциплина, ме научи на здрава исхрана – дури и ме научи да можам да се спремам за излегување за 18 минути – со сé сушење коса, шминка и дотерување! И покрај тоа што сум примарно музичар и деновиве ја завршив за мене најважната трка – мојот прв студиски албум со АнтиарТ – ништо од ова немаше да се случи да не постоеше спортот.

И да, го сакам триатлонот – ги сакам и теговите. Сакам и јога. И планини. И кучиња. Сигурно ќе се тркам пак, веројатно поскоро отколку што ми изгледа во моментов. Чекам само да ми станат уште малку појасни – и формата и суштината.


Автор: Леана Таќи

Ultragirl – Катерина Шиповиќ

Во моето детство никогаш не сум се занимавала со некој спорт. Започнав со рекреативно трчкање и тренирање во теретана релативно доцна, на 19-20 год. На тој начин се одржував во форма. Во тој период не знаев ништо за македонската атлетика, за трките кои се одржуваат,  ниту пак помислував дека некогаш ќе трчам на некоја трка. На 24 год. во Април, 2015 год. се пријавив на првиот полумаратон, воедно и моја прва трка воопшто. Тоа беше трката “Трчаме кон целта” каде истрчав за 1:51 мин. Не познавав никого, дојдов, истрчав и веднаш штом ја поминав целта си заминав. По неколку дена на социјалните мрежи прочитав дека ме бараат за да си ја подигнам наградата – сум завршила 5-та, а на трката имаше награда за девојќи до 5-то место. Се зачудив, мислев дека е некоја грешка бидејќи имаше доста девојќи кои беа пријавени на таа трка. Тоа ми даде мотивација да се пробам и на други трки. Многу брзо, во Ноември истата година го истрчав и мојот прв маратон на „Првиот Поштенски Маратон“ во Прилеп. Таму завршив 3-та и тоа беше едно прекрасно искуство за мене,  кога за прв пат ги истрчав тие 42 км. Сите чувства кои ги имав додека трчав, сите мисли кои ми се вртеа во глава… тоа е нешто што  се доживува само на маратон. Значи, дотогаш немав некој план и посебна подготовка за тој маратон ниту посерозни тренинзи. Трчав отприлика 4 пати во неделата, со темпо и должина кои ми одговараа во моментот кога ќе излезев да трчам. Уживав во трчањето и едноставно знаев дека можам да ја истрчам таа дистанца. Така и беше, ја истрчав без некои потешкотии и сфатив дека  долгите дистанци се дисциплини во кои се пронаоѓам.

Набргу забременив и не можев да го прифатам фактот дека „треба” да мирувам. Во текот на целата моја бременост не престанав да трчам и тоа беше причина плус да уживам во тие моменти уште повеќе. Морам да напоменам дека имав лесна бременост без никакви проблеми, па чуствував дека можам да продолжам со тренирање. Не сакам да дојде до недоразбирање дека им сугерирам на идните мајки да трчаат за време на бременост, но сакам да ги мотивирам да си го слушаат телото кое само си кажува што му е потребно. По раѓањето на мојот син почнав да правам посериозни тренинзи. Како прва цел ми беше „Скопски Маратон“ кој успеав  да го истрчам во време кое целев, со пласман 3-то место во македонска конкуренција. Тоа ми е еден од позначајните успеси. По него следеа неколку маратони (Атина, Врање, Охридски). Дознав за ултра треил трки. Имав голема желба да се подготвам и да завршам некоја таква трка. Така во 2017 год. се пријавив на 64 км на трката „Крали Марко” во Прилеп. Уживав во подготовките за таа трка, како и на самата трка. Планинските трки се многу поразлични од оние на асфалт. Таму прекрасен е секој момент, во текот на целата трка, колку и да е тешка. Сепак, природата си го прави своето. Пределите на кои се тренира и на кои се одржуваат треил трките се прекрасни, па не можеш да не се заљубиш во планинското трчање. Посериозна таква трка беше „Истра” во 2018 година каде учествував на трката од 110 км. Успешно завршена, знаев дека следуваат многу такви трки. И следеа…

Наредна желба ми беше ултра трка на асфалт. Ми се отвори прилика да се пријавам на трката „Маратон Маратона” на 24 часа. Знаев дека сум подготвена (физички и психички) и воопшто не размисмислував. Трката беше оваа година во Март. Воедно беше и наше државно првенство на 24 часа. Со истрчани 180 км, трката ја завршив прва во македонска конкуренција со нов национален рекорд и втора во генерален пласман. Искрено, целев на повеќе километри, но во тој период од 24 часа има многу работи кои не може да се предвидат. Имав и кризен период.  Во тие моменти кога ми беше најтешко ми помогнаа Дарко (my men), Виктор (еден е брат) и Сања (најјака снајка) кои не дозволија ни да помислам на откажување. Луѓето останаа цела трка со мене на стаза. Интересно беше дека сакав да се сокријам од нив некаде околу 3 часот по полноќ, да влезам во кафулето кое беше на стазата за да се стоплам и да поспијам без да ме видат – додека они се смрзнуваа надвор. Се плашев дека нема да ми дозволат да одморам. Ме фатија (Дарко и Пирко), хаха. Сега не можам да се изнасмеам, но тогаш веројатно веќе не сум била при здрав разум. Со оглед на тоа дека ми беше прва ваква трка на која не знаев што да очекувам презадоволна сум и со овие 180 км. Чудни се ваквите трки, кога ги гледаш учесниците околу себе дека се при крај со сите физички сили, со сите резерви – во буквална смисла, но сепак продолжуваат, не се откажуваат. На таква трка се бориш сам со себе и со сопствениот ум. По таа трка сфатив дека не сме ни свесни за нашата храброст, истрајност и моќ. Сфатив дека граници не постојат, границите си ги поставуваме самите.  Во текот на овие неколку изминати години запознав многу луѓе кои ми го потврдиле тоа, од дечиња на најмала возраст кои знаат да се борат на трка и да бидат поиздржливи од повеќе возрасни искусни спортисти, па до повозрасни луѓе кои во своите +60 години постигнуваат подобри резултати од многу млади трчачи.

Се радувам што и по таа трка успеав солидно да ги завршам трките кои следуваа, треил трката „Водно-Матка“ на која се пласирав трета, па повторно полумаратонот на кој започнав – „Трчаме кон целта” (личен рекорд) и уште еден „Скопски Маратон”, истрчан со личен рекорд од 3:20 мин и второ место во македонска конкуренција. Следуваат неколку треил трки и тренинзи како подготовка за трката „Лаваредо“ во Италија на крајот на Јуни. А по неа, се надевам уште многу МНОГУ ултри. Tренинзите морам да ги комбинирам со останатите секојдневни обврски. Реално, редовното работно време, семејството и трчањето го пополнуваат речиси цело мое време. Она малку што останува обично го трошам за по некое пивце и квалитетно поминато време со драги пријатели. Реалноста е таа, некогаш мораме и да се откажеме од помалку важни работи за да оставиме простор на нашите приоритети. Јас само се надевам дека ќе можам цел живот да уживам во трчањето бидејќи тоа е дел од мене, ме исполнува, ме ослободува од цела негативна енергија и ме прави подобра личност.


Автор: Катерина Шиповиќ

Матерхорн во три чина – Александар Кирковски

Месец јули, 2018-та година, во малечкото село Червинија под големиот Матерхорн. Ме испраќаат драги пријатели, продолжувам сам… треба да ја префрлам планината, да стигнам до планинарскиот дом “Хорнли“ на швајцарската страна. Тоа е појдовната точка за искачување на овој импозантен врв, круната на Алпите, логото на Тоблероне, сонот на илјадници планинари и вечно почивалиште на над шестотини од нив. Овојпат сум сам и имам многу време за размислување, чувствата се измешани, се сеќавам…

Есента 2005-та година еден викенд на домот Караџица ги слушав свежите приказни на Љупчо Дебарлиев за доживувањата на Алпите, како и детали од обидите на Цобе на Матерхорн. Бев тазе во планинарските води, сметав дека врвот Матерхорн е само за најхрабрите, најспремни, одважни планинари и алпинисти, веројатно ќе потпишев со двете раце дека јас никогаш не би заминал таму. Сликата и помислата на овој врв за мене беа страшни. Се сеќавам и на летото 2013-та година кога заедно со Бојан првпат го видовме Матерхорн во живо, не остави долго без зборови, стоиме долу, гледаме, се гледаме меѓусебе. Е ова треба да го качиме! Двајца солидни планинари, скромни качувачи, технички можеби најнеспремните Македонци кои заминале таму – победи срцето, волјата, храброста и искрениот пристап кон планината. На 21 јули застанавме на врвот! Се сеќавам и на летото 2016-та година, спремни како никогаш го искачивме од италијанската страна, а Матерхорн на слегување ни одржа лекција за тоа колку сме мали и безначајни оставајќи не да бивакуваме цела ноќ висејќи на неговите карпести страни…

Стигнувам пред домот Хорнли, веќе е попладне, се сместувам. Овојпат е поинаку, сам сум, чувството на возбуда и неизвесност е присутно. Како ли ќе биде утре, немам партнер, нема наврска, нема обезбедување, нема право на грешка… па нели е ова моментот кој долго го чекав!? Многу ноќи претходно заспивав со помислата на соло искачувањето на Матерхорн, многу години вложив за да дојдам до тоа ниво. Оваа ноќ за чудо заспав мирно. Будење, 3:45 часот, доручек колку да се касне нешто и тргнување. Сеуште е ноќ, поаѓаат доста наврски, единствен сум соло… доаѓам под карпата, вдишувам длабоко и ја пуштам штоперката. Да, имам и временски зацртана цел до врвот и назад за под 8 часа! Се движам во ноќта, ме разденува неколку стотини висински метри погоре, одлично ми оди. Имам чувство на смиреност дури и на најекспонираните секции, со планината сме едно и некоја енергија ми вели дека денес ќе биде наклонета кон мене. Планината е таа истата пирамида од карпи, но нашата психа и игрите во неа се чудо во вакви моменти… за среќа овојпат добро ја играм играта. Веќе сум над бивакот, стасувам и на ‘рамото’ на Матерхорн, уште неколку пострмни секции и остриот снежен гребен: 3 часа 24 минути вели мојот Гармин! ДА, на врвот сум, на металниот крст поставен во раните години на минатиот век, денес значајно обележје на Матерхорн. Голема среќа, но нема време за такво нешто, треба безбедно да се вратам назад. Во планините, а посебно на техничките врвови тоа е потешкиот дел. Но сите имаме денови кога речиси ништо не е тешко, слегувам истовремено брзо и внимателно, уживам. Го гледам местото каде цела ноќ бивакувавме пред три години, одминувам, пак сум пред домот Хорнли и часовникот вели 7 часа 01 минута. Втор Македонец сум што го солирал гребенот “Хорнли“, поставив и најдобро македонско време, а на крајот статистиките не се ни важни: СРЕЌЕН СУМ! Истиот ден се вратив назад во Червинија, ме пречекаа другарите на заслужено пиво. Среќните моменти се ништо ако немаш со кого да ги споделиш.

И додека седам дома и ја пишувам оваа кратка приказна ме обземаат позитивни емоции. Планината е ЧУДО! Понекогаш ме прашуваат што имам јас од сите овие планински авантури низ годините, но немам начин да им објаснам… тоа е оган што засекогаш ќе го имаме во себе, кој гори и во најтешките моменти, тоа е една од малкуте работи во денешниот свет која не се продава и купува со пари. Среќен сум што имав можност да видам и почувствувам многу во планините, а уште повеќе што како наставник по географија имав можност да им пренесам дел од таа енергија на младите. Тркалото се врти и ние со него, одиме напред!


Автор: Александар Кирковски

Верувај во себе – Миљана Ристиќ

Спортот е голем дел од мојот живот. Сите ме знаат како немирно девојче и машкоданкa. Секогаш повеќе се дружев со машки. Додека моите врснички излегуваа во град или си играа ластик, јас играв фудбал и кошарка. Кога бев трето одделение родителите ме запишаа  на танц и таму одев 10 години. Покрај тоа тренирав одбојка 3 години и играв кошарка и ракомет во школската лига. Кога се запишав на факултет прекинав и со танци и со одбојка. Поради факултетот морав да се преселам во Скопје и сето ова ми падна многу тешко, како и секој нов почеток, нови луѓе, друг јазик, други навики, па прекинав да го правам тоа што најмногу го сакав. Се посветив целосно на факултетот, не излегував, ретко кога спортував. Битни ми беа само предавањата и книгата, за друго не знаев и тоа не личеше на мене. Знаев така празнично кога ќе си отидев во Врање да одам на едно мало стадионче да си трчам 10-15 мин и да правам малце вежби, ништо повеќе

Еден викенд отидов во Врање, па ми беше досадно и одлучив да правам вежби и да трчам малку колку да се активирам. Тогаш го сретнав другар ми кој трча со години. Му се придружив на трчање, ама не можев секако да го следам неговото темпо. Тогаш ми спомна дека се подготвува за полумаратон „Трчаме кон целта“ којшто се одржува во Скопје. Ми кажа да сум се подготвела и да се пријавам за трка и дека верува дека ќе можам да го истрчам. Сето ова ми беше луда идеја, ама убаво ми звучеше. Се вратив во Скопје и почнав така да трчам по 3-4 пати неделно. Неверувајќи во идејата, се спремав, ама сеуште не бев пријавена. Се сеќавам на неговите зборови ако успееш да истрачаш 18км пред полумаратон ќе можеш и цел. Кога прв пат истрчав 10км бев пресреќна, иако цела недела не можев да станам од кревет. Секој нареден километар ми беше се потежок и потежок. Се пријавив за трка. Дојде и тој ден, денот кој го смени мојот живот за 360 степени. Кога отидов на трка ништо не ми беше јасно. Гледав многу луѓе во шарени бои, се загреваат, истегаат, не можев да верувам дека вакво нешто постои, ми беше чудно, но бев воодушевена. Го памтам секој истрчан километар на таа трка. Ни сама не знам како ја завршив, ама тоа што го почувствував тогаш го немам почувствувано никогаш во животот. Таа борба од километар до километар, тој жар, борбa за време, желба да стигнеш до крај, да ја оствариш целта и покрај јаката болка која ја чувствуваш продолжуваш понатаму, не ги чувствуваш нозете, ама во глава си повторуваш „уште малце“. Од тој ден почна се. На тој ден  го запознав и мојот прв тренер кој ме вовлече во оваа опсесија која не престанува, која од ден во ден станува се поголема. Од тогаш се роди мојата љубов кон овој спорт.

Трчањето мe направи да станам појака личност, ментално станав посилна, станав на некој начин самостојна, борбена, истрајна, упорна за работите кои ги сакам, да не се предавам! Секоја нова цел ми е нов предизвик, за кој во ниту еден момент во ниту една тешка ситуација, препрека, повреда не се откажувам. Трчањето стана дел од мене. Почнав да тренирам многу повеќе, многу повеќе да вложувам во трчањето, во сопственото тело, во исхраната, и сето тоа ме прави еден добар посветен аматер. Кога почнав да навлегувам во овој спорт многу посериозно, тука почнаа и многу посериозните тренинзи и подготовки за трките. Почнав да се натпреварувам, со што го развив мојот борбен дух. Полека но сигурно навлегував во тајните и светот на трчањето. Веќе во првата година од тренирањето, станав државна шампионка во крос-кантри на 6000м во категорија под 23 години, државна шампионка на 3000м. Во 2018 освоив  второ место на државно првенство на 10000м. За мене најголемо постигнување во 2018-та година беше победа на Скопскиот полумаратон, како и истрчаното најдобро време од 1:27:12 на Скопски маратон 2019-та. Исто така бев државна шампионка во крос-кантри на 8000м над 23 години. Ја преставував и Македонија на Европското првенство во планинско трчање во Камник и во Скопје.

Kако во секој спорт така и овој има успеси и падови. Но како велат, секое лошо е за добро. Бев наоштрена и мотивирана за новата сезона 2019. Но, не е лесно да се работи и тренира, па и покрај работата, цела зима се подготвував посветено за сезоната што следи. Имав големи цели. Се откажав од многу работи и верував во моите цели кога никој не веруваше. Често се будев во 5 часот наутро, трчав на минус, одев на работа, потоа продолжував право во теретана. Но кога го правиш она што го сакаш ништо не е тешко. Тоа ме движеше. Бев во најдбра форма додека не ми се случи изненадна повреда, две недели пред главната трка за која се спремав. Го поминав најтешкиот период во животот. Секој спортист знае што значи да бидеш повреден. Во тој период гледав само психички да останам стабилна. Спортував, правев се само да не мирувам. Одев во теретана, на пливање, возев велосипед и одев и на пилатес. Тоа е можеби совет за секој што поминува низ таков период, да остане физички активен и да ја прифати моменталната ситуација, дека тука не може ништо да се промени само да биде трпелив, бидејќи она кое не те убива те прави посилен. Кога ти фали нешто разбираш колку ти значи и колку не можеш без тоа! После еден месец без тренинг одлучив пак да трчам на Скопски, со ризик дали воопшто ќе ја завршам трката. Немав очекувања. Испадна подобро од што очекував. На самата трка имаше измешани емоции во мене, бев и бесна и среќна. Бесна затоа што не можев да го дадам тоа за што бев спремна, среќна што воопшто трчам. Времето беше одлично, само сакав  да го задржам пласманот тоа и го направив и го подобрив личниот рекорд. Сега продолжувам таму каде што застанав пред два месеци, додека не го исполнам она што го сакам.

На патот кон успехот ништо не е подмачкано. Потребна е целосна фокусираност, посветеност и истрајност! Се случуваат повреди, разочарувања, тешки моменти, но најважно од се е да знаеш како да ги надминеш пречките, да бидеш истраен, да продолжиш во остварување на своите цели и да веруваш во себе дека можеш! Многу е важна и мотивацијата и поддршката која ја имаш од страна, за мене најголемата мотивација, поддршка, сила во добри и лоши моменти кои се случуваат во овој ниту малку лесен спорт е моето семејство и моите пријатели без кои не би ни била тоа што сум денес. Но исто така, некој кој ми дава голема поддршка, совети и мотивација е мојот пред се добар пријател и тренер, Атанас Анчевски, кој е долго време во овој спорт. Без него можеби и не би имала ваков напредок и вакви резултати. Трчањето е зависност, кога еднаш ќе ти влезе под кожа, не излегува. За мене трчањето е двигател на многу работи, тоа е нешто што ме движи во животот. Ден без трчање за мене не е ден! Секоја нова трка е нов предизвик, во која имам цел да се надминам себе си и да станам подобра личност. Никогаш нема да престанам, ќе трчам и ќе спортувам се додека можам!


Автор: Миљана Ристиќ

Сурова убавина – Мери Мирческа

Мери! Запри, па не си на тркa. Да не си го надминала водичот. На секое планинарење истиот муабет, како може да одат волку споро, си викав. Леле, пак ќе одмараат, ова повеќе не се трпи. Неколку години се занимавав со овие проблеми при планинарењето со тие прекрасни луѓе, ама сепак со нетрпение чекав да дојде следниот викенд за повторно да му ја киднам на планина. Колку долга ми се чинеше седмицата. Ех, како ли не одиме барем 5 пати неделно на планинарење. Ах…

Сама во планина?! Па ти си луда! Таму има диви живитни, страшно е! Не смееш да помислиш да одиш сама! Нешто страшно ќе ти се случи таму. Јас немав поим, идеја, претстава дека може и сама да си појдам во планина кога сакам и колку сакам. Моите другарки не се само планинарки, туку и полумаратончиња трчкаа. Ме пријавија и мене, а јас во животот немав никогаш трчано. Ниту пробано да трчам. Истрчав полумаратон од кај 10 часот до 12, потоа се пресоблеков и во 13.30 си појдов на работа. Па убаво и лесно било ова си реков, ама асфалтов ме нервира некако.

На тој маратон здогледав една симпатична пресериозна фаца. Сите пријатели стоевме во круг, а тој сам на страна. Се договаравме да сме почнеле да трчаме заедно ама на планина. “А може ли да се трча и на планина?!” Еј, супер така. Јупи. На трчанката еве го и тој , трча прв, па трча и на угорницата на Козјак. Леле, си помислив, ова можно ли е?! Почнавме да трчаме се почесто заедно со него. И се подолго. Трчавме од Прилеп до Велес, од Прилеп преку Козјак до Црна Река, од Прилеп преку Мукос, Десово, Дупјачани, Трескавец до Прилеп. Абе имало  трки во светов и по 160 км, се трчало и ноќе, нон стоп до финишот. Најпозната некоја светска трка била „UTMB“.

Од тогаш, па се до ден денес, овие зборови не ми дадоа мира во животов. Ноќта проверив на интернет што е тоа и останав цела ноќ да ги гледам видеата на „Youtube“ со снимки од трката. Тренинг. Тренинг. Тренинг наутро, навечер, на сонце, на пекол, на дожд, на грмотевици, во кал, во снег, на ветер. Пред работа, по работа. Не баш секој ден, ама 5-6 пати неделно. „Не бе, ти не си нормална како издржуваш“. „Прибери се дома.“ „Ќе настинеш.“„Ќе добиеш болест некоја“. Бла бла бла…

Трчам. Ноќ е. Прекрасно е. Дојде зора. Прекрасно е. Денот е прекрасен. Дојде ноќта повторно. Уште трчам. Вторава ноќ малку ми е потешко нешто. Што ми е?! Ама убаво е тука на врвов на планинава . Магично. Сами сме јас и планината. Што ако е во странство, непозната планина за мене, ја чувствувам толку блиска и искрена природава. Колку убаво мириса. Колку е убав ветров. Колку се убави небово и ѕвездиве. Трчам. Малку ми мириса на дивеч. Најдобро е да си пуштам музика гласна да не изненадам некоја мечка вака. Мислам дека музикава ќе помогне ни таа да се исплаши, ниту јас. Малку ми е страв па ќе си пеам. Ајде малку погласно да си пеам. Овај патов ретко оден, не е многу разгазен некако. Диво е овде, дивотија. Колку е сурово. Колку е убаво. Колку е неповторлив овој момент, јас, планинава и ноќва сами, се запознаваме, се осознаваме… Немам многу време, морам да брзам. Дојде ден пак. Не јадам повеќе. Не пијам. На секаде гледам мајмунчиња и верверички. Си скокаат. Гледам едни луѓе си седат на тераса и си пијат напитоци. Се смејат. Не, не. Нема такво нешто тука на планина. Халуцинирам. „Здраво“ – им велам. Веќе не ни одам. Закочив. Не телото, душата ме боли. Ме уби сонцево. Здогледувам крави кај што пасат под врв планина. Има таму едно изворче и вирче кај што пијаат вода кравите. Појдов таму, се наведнав, водата кафенка, но вода. Се изнапив. Се изладив. Оживеав. Продолжив. На 150 км конечно здогледувам мила позната фаца. „Ајде“ ми вика. Сакаш да полудиме од грижи. Ајде! Ма каде си ти?! Колку радост ми надојде и среќа ме облеа. Луѓето што ме поддржуваат. Моите мили и драги луѓе.


Автор: Мери Мирческа

Големата „шестка“ – Атанас Наумов

Да ми кажеше некој пред десетина години дека денес ќе трчам маратони, ќе му речев „Ти да не сонуваш“, а денес не можам да замислам ден без да истрчам неколку километри.

Додека бев дете постојано игравме на улица, бев активен се додека не се запишав на факултет.Во тој период не наоѓав доволно време за спорт. После моето вработување како софтверски инженер, и постојаното седење пред комјутер, почуствував потреба од спортска активност. Благодарение на мојот тогашен колега, а сега мој кум, Иле, почнав во теретана, трчање на кеј на Вардар, искачување на Водно, возење велосипед и се ова трае до ден денес. Но, морам да признаам дека најдолгото трчањето ми беше 5 километри, не верував дека можам повеќе, мислев дека сум премногу спор и не се пријавив на некоја трка. Се до 2014та година кога се пријавив на „Скопски маратон“ на трката од 5 километри. Тогаш срамежливо застанав во средина меѓу учесниците. Почна трката, почнав да трчам, и сфатив дека можам побрзо и така на крај завршив во првите 40-тина учесници. Тоа ми беше мотив да продолжам понатаму, не само на 5км, туку и на многу подолги дистанции.

Секогаш кога гледав на телевизија некој светски маратон, се чудев како трчаат 42 километри, како може да трчаат толку долго, и ми беше фасцинантно колку многу луѓе учествуваат на вакви настани. Почнав да пребарувам на интернет информации за маратон, за тренинг, и вооедно читав инспиративни искуства од маратонци. Сакам предизвици во животот, сакам себенадминување, а трчањето маратон и тоа како ми се виде како одличен и голем предизвик пред мене. Откако го истрчав мојот прв маратон во Љубљана во 2015, апетитите пораснаа за нешто поголемо, да истрчам некој од светските маратони. Прв од нив беше Њујорк во 2016, потоа Лондон, Берлин и Чикаго во 2017, Токио и Бостон во 2018, со тоа успеав да ги комплетирам сите шест големи маратони во 18 месеци.  

Во тие 18 месеци поминав низ многу тренинзи, тешкотии, откажуања, обезбедување учество (претешко се обезбедува учество на овие маратони, преку лотарија или хумантирана организација), визи, парични средства, но се некако чудно се средуваше како што треба. Некој од „горе“ ги редеше сите овие коцки, но знам дека ако нешто посакуваш многу искрено и силно, ќе се најде патот да стигнеш дотаму. Најтежок од сите овие шест маратони беше Бостон. Бостон е најстариот маратон, со најголема традиција, сон на секој маратонец да го истрча, така и за мене, плус последен од шестте, со што ќе успеам да ја комплетирам таа „шестка“ од истрчани најголемите маратони во светот. Дотогаш ниту еден од Македонија не успеал да го направи тој подвиг. За мене тоа беше мотив плус да го направам.

И кога требаше да уживам во сето тоа, на два дена пред маратонот, временските прогнози беа од лоши полоши, температура околу нула степени, силен ветар со дожд и снег. Утрото кога се разбудив, си реков тоа е, толкав пат изоди, време е денес да бидеш силен и да дадеш се од себе и да успееш да завршиш, без да гледаш за колку време, целта беше само да се заврши. Во шест часот наутро веќе на стартот, измрзнат, мокар, а имам уште 4 саати до стартот. Гледав да останам смирен и самата помисла дека го трчам шестиот маратон, Бостон маратонот, ми беше доволен мотив да останам смирен. Почна трката, и се беше како сон, трчав најдобро до тогаш. Се сеќавам на крај кога го здогледав нашето знаме, солзите сами си дојдоа. Кога завршив со одлично време од 3 часа, кога го добив медалот за шестте истрчани маратони, бев пресреќен, плачев од среќа, од возбуда, од неверување што направив , каде сум. И до ден денес кога ќе снемам мотивација, ќе ги изгледам фотографиите од маратонот и прочитам што сум напишал после маратонот.

Не е лесно да работиш, да спремаш маратон. Често се случува во 4 наутро да излезам од дома, да одам на трчање (комшиите да се враќаат од ноќното излегување), да истрчам 35 километри, потоа да се спремам и веќе во 8 часот да бидам на работа. Во текот на денот да имам по неколку состаноци, и вечерта да направам втор тренинг во теретана. Луѓето на почеток не ме разбираа многу, често се случуваше да си одам дома во Пепелиште, Неготино, да трчам по улиците рано наутро, а моите комшии да одат на нива и да ми се чудат како може толку рано да станам да трчам, а да не одам на лозјето да работам. Исто и јас неколку пати се чудам како рибарите стануваат толку рано да одат на кеј на Вардар да ловат риби, а верувам и тие се чудат кога ќе не видат нас. Но ако нешто правиш со многу желба, љубов тогаш не е ништо чудно и тешко. Во ова игра најважно е да останеш здрав,  мотивиран и сето ова да ни прави задоволство. Гледам секогаш да најдам мотивација во СЕ, во споделени искуства од останати маратонци, од луѓето околу мене, и нормално од целта што сум ја поставил.

Трчањето стана дел од мене. Почнав да тренирам многу повеќе, многу повеќе да вложувам во трчањето, во сопственото тело, во исхрана, во знаење, да ја подобрувам техниката на трчање, и сето тоа ме прави еден добар посветен аматер-маратонец. Почнав моето искуство да го споделувам и со неколку тркачи кои сакаа да го искусат маратонот, да постигнат подобро време, и морам да признаам, дека сум воодушевен од нив, од нивната посветеност, послушност, и тоа колку го почитуваат моето искуство и познавање во маратонското трчање. Според мене најдобро се учи од некој што го искусил тоа, некој што може да ти укаже на што да обрнeш повеќе внимание без да ги прави грешките низ кои си поминал ти. Мислам дека секој од нас треба да си постави некаква цел и да се стреми да ја реализира. Така ќе сме многу повеќе фокисирани на себе и нема да ја трошиме енергијата за непотребни работи и на крајот од денот ќе сме посреќни и позадоволни од себе!


Автор: Атанас Наумов

A life on the edge of pain and self-convenience – Stefan Trost [Part II]

Somewhere in May 2017 I started to think of beginning to swim. Even today if you ask me why I thought about it, I can’t give an answer. Anyway, on the 1st of July 2017 I jumped into the water for the first time to do some “swimming”. It was terrible… so terrible that when I returned home I immediately opened “YouTube” to look for videos about crawl swimming and improvement of technique. There I was now, cycling, running and swimming. What should be the next? Am I now a triathlete? To prove this I decided to participate in my first triathlon event. I signed up for Ironman 70.3 in Zell am See Austria. Happening by the end of August I had enough time to prepare myself and get better in swimming.  Starting and finishing in Zell am See got me into the triathlon sport. Here I’m today still active and improving my skills and pushing myself as much as I can.

Competing in triathlon is a really demanding. Having three completely different sports, all of them with their own specifics in technique, speed, training methods, to race and be at the front at races needs a lot of dedication towards all three disciplines. To achieve the best out of yourself you have to drive a “non-bullshit-route”. Your training should be treated as individual race, most of the time you’re alone – you against the training which is given by your coach. Every interval what awaits you is your own personal challenge. I think the most important thing is to start the session. Everything else, what awaits you during the training session has to be treated as a challenge, a new obstacle for your body, pushing your limits over an edge which he used to be prior.

The most important key to success (success doesn’t mean to win, success means for me to be the best bad ass you) for me is hard work. I think that talent doesn’t exist. There is only hard work. When you give  your body new challenges new impulses all the time, you will become a better you, push your limits further. This should be in the end of the day the motivation for your training. When you finish a session better than the last time (faster, stronger or even get a faster recovery then before) that is what you’re aiming for. There is one even more important message; the harder you go in your training, the easier the race will be. Your body is used to such kind of stress and in a race you can always remember in your mind what and how it was in some specific training session.

So how my day looks like in the moment: wake up at 5 am, start my first training session before 6 in the morning  finish and go to work at 8:30 am. Usually I work 10-12 hours a day which takes out everything from my body in mental aspect. So I really enjoy by the end of the day to hit the second training session. It feels very good to push yourself again to the edge of your possibilities and break new barriers in your body. It’s obvious that it requires more than just a training plan and a self-motivation to compete in high levels. I have to mention that a key factor is for sure a strong support and commitment in your environment. Family, friends or partners are those factors which aren’t visible in the first moment, but those are these magic factors which for sure can’t make you win a race, but they can contribute to it a lot. Contribution and support is highly needed. How would it be possible to train up to 25 hours per week when your family isn’t supporting and encouraging you to complete your goals faster and better. By the end of the season for 2018, I drafted with my coach my race plan for 2019. Clear focus should be on two major events. First I need to qualify for the Ironman 70.3 world championship in Nice (this you can only reach if you’re in the first three in your age-group in a race prior to the championship), second should be my first full distance event. It means a lot to me to be healthy and feel vital before starting any project like this. Therefore, I waited one full year with the first full distance. In my opinion one of the most crucial objectives in doing sport is the health. Everybody, starting from recreatives to top athletes should be aim for health and steady development.

When the year 2019 started, running through a good preparation with a lot of new training methods, I was prepared enough to accomplish my first milestone for this year; the qualification for the Ironman 70.3 World Championship in Nice. I reached this with a third place in Thailand at the Ironman 70.3 Bangsaen. One done, the next challenge is coming and my mind is planning the next… Never stop and go beyond…

Reaching this milestone that early in the season meant a lot to me. I can now fully concentrate for my first timer as full distance athlete. But of course, till then – beginning of July – there will be a lot of sweat, pain and the edge between success and threats.

Кликнете тука за МКД верзија.


Author: Stefan Trost